1/ JAK MÁM POSTUPOVAT?

Jakmile si vyberete konkrétní balíček, kontaktujte mě prostřednictvím WhatsApp (+420 723 925 985) nebo emailu (malarales@gmail.com). V textu zprávy nebo emailu mi pošlete vstupní informace (níže), které potřebuji, abych vámi vybrané safari mohl celé připravit: 

  • Datum (pokud se na Zanzibar chystáte třeba až za tři měsíce, můžete volit úplně libovolný datum v rámci Vašeho pobytu, pokud je cesta blíže, dostupný datum najdeme společně)

  • Název hotelu, ve kterém Vás vyzvedneme (ten lze v pohodě doplnit až několik dní před samotnou cestou - není nutné ho uvádět hned, v případě, že jej ještě nevíte). Po safari je možné se vrátit do jiného hotelu a využít tak transfer - viz níže (bod 6)

  • Fotky pasů všech účastníků

  • Fakturační údaje (korespondenční adresa) - pro potřeby vytvoření faktury k zaplacení zálohy. 

2/ JAK JE TO S PLATBOU?

Celková cena se dělí, jak už to bývá, na dvě části: záloha a doplatek. 

První, menší část, tedy záloha se platí online platbou/převodem proti faktuře - zpravidla to bývá cca 8-15% z celkové částky v českých korunách na český účet (převod dle denního kurzu vůči americkému dolaru), což je jistina na letenku, která je to nejdůležitější, co musíme připravit, aby vše proběhlo hladce a podle plánu. 

Druhá, větší část, se platí v hotovosti v amerických dolarech v den, kdy se jede. V případě Saadani, Selous a Mafia Islandu se tato platba předává do ruky kolegovi, který si vás přebírá na letišti na Zanzibaru. U ostatních balíčků se platí taktéž v hotovosti v amerických dolarech řidiči/průvodci, který na vás čeká po přistání na pevnině - nejčastěji v Arusha. 

STORNO PODMÍNKY: Snažím se případné storna řešit gentlemanským způsobem, to znamená, že pokud si například uděláte rezervaci v velkým předstihem a pak nastane okolnost, která vám znemožní odcestovat na Zanzibar, zálohu pošlu zpět v plné výši. Toto známení musím ale dostat nejpozději tři týdny (21 dní) před samotným termínem. Jakmile tuto zprávu dostanu blíže plánovanému termínu odjezdu, záloha propadá v plné výši.

3/ KDO A KDE NÁS VYZVEDNE? 

V rámci každého balíčku to funguje tak, že auto s řidičem vás vyzvedne u vašeho hotelu (u některých hotelů na recepci, jinde u brány - vždycky v závislosti na konkrétním hotelu - tuhle informaci dostanete do zprávy, ve které vám posílám komplexní programové instrukce). 

Řidič vás odveze na letiště, kde se vás ujme můj kolega (v rámci Saadani, Selous a Mafia Islandu) nebo půjdete rovnou na odbavení (všechny ostatní balíčky). 

Osobně na safari jezdím velmi sporadicky. Na 98% všech safari, které připravím, jedou klienti  beze mě - jsou totiž natolik informováni, že nejde udělat chybu nebo se jakkoliv ztratit. Osobně se safari zúčastním v případě, že jede větší skupina (8 a více), mám-li v cílové destinaci nějaký zájem, ať už osobní či pracovní nebo klient na mé přítomnosti trvá a vyžaduje ji - to je pak na individuální domluvě. 

Všechny balíčky jsem osobně mnohokrát prověřil  a opakovaně kontroluji a dál zprostředkovávám jen to, za čím si velmi stojím a co funguje, proto třeba v moji nabídce nenajdete safari v Mikumi nebo jiné lowcost nabídky, protože to jsou akce, za které se postavit nemůžu a o kterých si myslím, že kýžený zážitek nepřináší.  

4/ KDY BYCH MĚL UDĚLAT REZERVACI?

Zde platí pravidlo, že čím dříve, tím lépe. Pokud už víte, v jakém období na Zanzibaru budete (například 15-28/11), to znamená máte už koupené letenky nebo celý zájezd od CK, můžeme se do toho pustit. Vy pak už dlouho dopředu můžete se safari počítat, těšit se na ně a rozplánovat si další program. 

Samozřejmě existují situace, kdy nemáte jinou možnost, než řešit celou dovolenou a tudíž i safari na poslední chvíli - i zde je možné safari připravit, avšak existuje šance, že třeba zrovna ve vašem termínu zkrátka místo nebude. Safari, které ze Zanzibaru odbavuji je obrovsky žádané a už jsem byl nucen občas někoho odmítnout, protože zkrátka nebylo místo zejména na některém z letů. Nicméně vše je na domluvě a za zeptání v případě “last minute” možnosti nic nedáte. 

5/ ANGLIČTINA NENÍ MOJE SILNÁ STRÁNKA

Dobrých 35-40% všech klientů, které jsem za ty roky na safari odbavil anglicky neumí buď vůbec nebo mají jen minimální základy - a přesto se vrací nadšení. Jak je to možné? Ty faktory jsou zejména dva. První je, že všichni jsou ode mě natolik informováni, že přesně ví, co, kdy, kde a jak, tudíž nemusí nikde bloudit, na nic se vyptávat a cokoliv řešit - jsou zkrátka vedeni v podstatě za ručičku - jediné, co musí udělat, je stát v určeném čase na učeném místě (např: v 22.11. v 05:30 u recepce hotelu). Nic víc. 

Druhý aspekt je ten, že safari je primárně a z dobrých 95% vizuální záležitost. Jde o to, co vidíte, co cítíte, co slyšíte a až těch zbylých 5% může být něco, co vám průvodce/řidič říká. Občas si lidi představují, že průvodce celý den něco vykládá, ale ve skutečnosti je to tak, že samozřejmě sem tam něco ke zvířatům řekne, ale nikdy to nejsou žádné dlouhé výklady. Takže kdo má aspoň miniaturní anglické základy, je naprosto v klidu. Avšak ani ten, kdo nemá ani tyto základy se vzhledem k připravenosti programu nemusí vůbec ničeho obávat - viz reference

V případě Saadani máme navíc možnost namísto angličtiny zvolit německy nebo francouzsky mluvícího průvodce. 

6/ ÚSCHOVA ZAVAZADEL A ZMĚNA HOTELU

Docela pravidelně se stává, že zejména klienti, kteří necestují prostřednictvím cestovní kanceláře mění hotely. To znamená, že před safari je nabereme v hotelu X a po safari je odvezeme do hotelu Y. 

Pro tyhle případy, aby s sebou nemuseli tahat veškerou svou bagáž, kterou na Zanzibaru mají a na safari ji potřebovat nebudou, máme zdarma úschovu zavazadel. Ta spočívá v tom, že řidič vás vyzvedne na hotelu se všemi vašimi věcmi, vy budete mít připravené jen to, co na safari potřebujete (seznam věcí posílám v komplexní programové zprávě každému klientovi) a zbylá zavazadla necháte v autě. Jakmile vás odveze na letiště, ihned míří k nám do kanceláře, kde vaše zavazadla ukládá do místnosti dedikované pro tyto účely. Tam zůstávají dokud se ze safari nevrátíte. 

Po návratu, když na vás řidič opět čeká na letišti, má zavazadla naložená v autě a odsud zamíříte do nového hotelu, čímž vedle úschovy zavazadel využijete i transfer, který je už  v ceně. 

7/ JAKÝ BALÍČEK MI NEJLÉPE SEDNE?

Výběr safari balíčků, které zařizuji je rozmanitý. Najdete v něm od toho nejmenšího jednodenního až po čtyřdenní možnost. Vždycky záleží na možnostech a zájmu daného klienta. Někdo má omezený čas, jiný rozpočet, někdo nemá omezení žádné. Proto ta variabilita je tak velká, aby mohla uspokojit všechny kategorie zájemců.

Aby si člověk mohl dobře představit, co vlastně chce, protože mnoho lidí tuhle představu vůbec nemá, což je naprosto legitimní věc, přirovnávám délku a obsah safari k návštěvě restaurace, se kterou má zkušenost každý.

Jednodenní Selous je takový pěkný předkrm. Někdo to chce vážně jen ochutnat a nepotřebuje celou porci, je spokojený a stačí mu to. Jiný by rád víc, pro toho je tu například dvoudenní Saadani s přenocováním. Tady už trošku přičichne víc k safari jako takovému a celkovému prostředí, tedy něco jako kdybyste si dali malou porci něčeho fakt dobrého a zapili sklenkou šampaňského. Sice se toho plně nenajíte, ale už dostáváte víc - tahle varianta je z “malých” safari ta nejpopulárnější.

Pokračujeme například dvoudenním safari Tarangire-Manyara, zde už máte předkrm a hlavní chod. Pokud chcete i dezert, zvolte variantu Ngorongoro-Manyara, avšak pokud byste rádi strávili v restauraci ještě více času a prostředí si užili úplně dosyta je tu kombinace Tarangire-Ngorongoro-Manyara - tento balíček berou lidé nejvíce, chtějí-li “větší” safari.

Chcete-li ten nejlepší 300g wagyu steak a ročníkové červené víno, je tu varianta samotného Serengeti. Nicméně milujete-li sedmichodové degustační menu od šéfkuchaře, kde vám navíc someliér napáruje kvalitní Bordeaux, zvolte variantu Tarangire-Serengeti-Ngorongoro se závěrem v masajské vesnici a novém muzeu Tanzanitů.

Máte-li rádi molekulární kuchyni a nebo chcete zvolit něco úplně odlišného a z jiného světa, vyražte na šnorchlování s velrybími žraloky k ostrovu Mafia.

8/ JAKÝM ZPŮSOBEM A POMOCÍ JAKÝCH KRITÉRIÍ SAFARI PŘIPRAVUJI?

Na různých safari, nejen v Tanzánii, jsem byl celkem 64x, ať už soukromě nebo převážně pracovně. První safari jsem pro klienty odbavil v létě 2018. Od té doby mi rukou prošly vysoké stovky skupin (skupina= pár, rodina, vícečlenná parta).

Všechny možnosti, které na této stránce najdete jsem osobně mnohonásobně a opakovaně vyzkoušel. S lidmi, se kterými spolupracuji, jsem v úzkém kontaktu, takže všechno má řád a funguje jako na drátkách, neboť každý, kdo je v řetězci jakýmkoliv způsobem zapojený ví, že jsem velmi přísný a nároky na kvalitu služeb mám hodně vysoko. V neposlední řadě všichni, se kterými spolupracuji vědí, že každý je rychle nahraditelný a často dokonce ví i kým, což nechtějí dopustit, i proto se všichni enormně snaží. Vytvoření tohohle schématu/řetězce nebyla lehká práce, trvala roky, ale podařilo se, a proto to funguje.

Své nabídky koncipuji a přemýšlím nad nimi tak, že u mě například nenajdete cestu do Mikumi, která se všemožně často objevuje. Proč? Protože tento park je ze všech nejlevnější, proto ho má v nabídce prakticky každý přeprodejce nebo beachboy, který se snaží bojovat jen a pouze cenou. Přitom například NP Selous je jen nepatrně dražší, přesto skýtá násobně větší zážitek. V NP Mikumi jsem osobně byl dvakrát a dvakrát to byl jeden velký chaos, nepříjemné množství lidí, aut a spousta dalších aspektů, které celkový zážitek srazily hodně dolů.

Moje filozofie je ta, že safari raději nepřipravím vůbec a klienta s díky odmítnu, než abych riskoval snížení kvality služeb a tím pádem i propad zážitku. Většina klientů zákonitě srovnání nemá, protože na safari jedou poprvé, nicméně moje letité zkušenosti už právě tohle srovnání nabízejí a proto balíčky připravuji takto a ne jinak.

Všechny kombinace jsou sestaveny tak, aby dávaly dramaturgicky smysl. Pokud sestavuji větší safari, musí mít dávkování zážitku vzrůstající tendenci, případně konstantní, proto je pořadí parků takto sestaveno.

Ubytování je zpravidla v lodgích nebo kempech střední nebo středně vyšší kvality (kvalitu lze směrem vzhůru změnit), nevyhledávám lowcost možnosti. Důvody, proč k takovým výběrům přistupuji takto jsou zejména dva. První z nich je potřeba dobrého spánku (např: neproležená matrace, teplá voda, klidné místo, atp.) a kvalitní kuchyně, protože není nic hrošího, než druhý den v parku při jízdě mezi zvířaty hledat toaletu po závadné stravě nebo v autě usínat po probdělé noci. Inu lowcost v Evropě a Africe jsou dva naprosto odlišné světy :)

Zároveň využívám charterové lety/společnosti, které mají sice cca o 10-15% dražší letenky, ale zároveň mají trvalé a neměnící se ceny a také létají na čas. Linkové společnosti to takto nemají - tam mohou za cenu levnější letenky být, a hodně často bývají, i mnohahodinová zpoždění, což pak zásadně ovlivňuje celý program a zážitek.

9/JSOU NĚJAKÁ OMEZENÍ, KTERÁ STOJÍ ZA ZMÍNKU?

Lidé mne často konfrontují s dotazem na povinnost očkování. Mají asi na mysli očkovaní proti žluté zimnici, potažmo proti břišnímu tyfu nebo žloutence. Žádné z těchto očkování není povinné/vyžadované. Platí to i u očkování na Covid-19. Je doporučované očkování jak na žlutou zimnici, tak proti žloutence, avšak k tomu dodávám, že pokud se v blízké budoucnosti (několika letech) nehodláte pohybovat v jiných exotických zemích Afriky nebo JV Asie, asi bych možnost očkování tolik neřešil. Pokud však víte, že vás v budoucnu čekají cesty do různých zemí třetího světa, očkováním nic nezkazíte. Vakcínu proti žluté zimnici má doživotní platnost.

A co malárie? Občas se někde dá najít zbytečně alarmující článek, který před tím varuje, ale za pět let mé přítomnosti na Zanzibaru a více jak šedesáti cestách na safari jsem se s tímhle problémem nikde nikdy nesetkal. Často taky padá dotaz na víza. Ani ta není potřeba jakkoliv řešit, cestujete-li ze Zanzibaru, neboť se pohybujete v jedné a té stejné zemi a je to jako kdyby jste letěli před revolucí z Prahy do Bratislavy v rámci jedné federace.

10/ JAKÁ SAFARI JSOU SDÍLENÁ A JAKÁ PRIVÁTNÍ?

Z mé nabídky jsou za sdílená považována Selous a Saadani. Sdílená znamená, že v šestimístném safari džípu sedíte v počtu 1-6 (7) osob (v závislosti na autě). Pokud jedete například jako pár, pravděpodobnost, že v autě nebudete sami hraničí s jistotou. Samozřejmě, občas na klienta vyjde liché auto a sedí v páru v autě sám/privátně. Tato možnost se nedá dopředu odhadnout. Pokud toužíte po soukromí a chcete auto pouze pro sebe, je možnost za příplatek po individuální konzultaci tuto možnost zajistit.

Safari která se točí kolem kombinací národních parků Tarangire, Manyara, Ngorongoro, Serengeti jsou implicitně nabízena a postavena jako privátní. To znamená, že v autě budete pouze vy. Nikoho cizího k vám neposadím, stejně jako vás nepřidám k nikomu jinému. Lidé si občas napíšou o spojení s cizími lidmi a vytvoření tak skupiny, čímž se bude redukovat cena. Nicméně tuhle možnost v rámci těchto “větších” safari nenabízím a nabízet nebudu.

Vysvětlení je prosté. Dříve jsem lidi, kteří se dopředu neznali, do aut spojoval. Veskrze vše fungovalo, klienti ušetřili nějaké finance a bylo to OK. Avšak stejně jako všude, kde je více cizích lidí na malém prostoru, který nejde opustit, občas docházelo k drobným konfliktům nebo nutnosti dělat nepříjemné kompromisy jako například odjet od nějaké situace, kdy jeden pár chtěl zůstat a druhý se posunout dál.

Jsem si vědom toho, že tyto balíčky nejsou zrovna levné, pro spoustu lidí je možnost vyjet na safari první nebo jediná v životě a tak jsem se rozhodl, že než abych riskoval poničení celkové zážitku klienta, raději jsem taková safari přestal dělat a zaměřil se pouze na privátní. Nepokažený zážitek má totiž mnohem větší hodnotu.

Míval jsem totiž zpětné vazby, kdy mi klienti napsali, že všechno bylo skvělé od transferů, letu, přes ubytování, jídlo a řidiče, “až na tu jednu paní, co byla protivná nebo pána, co měl na všechno neustále blbý kecy”. Většinu aspektů a součástí safari ovlivnit dokážu: například transfery na Zanzibaru, výběr ubytování, kvalitu aut a průvodců, ale počasí a mezilidské vztahy už nikoliv.

Ze své zkušenosti vím, že nejlepší počet lidí v autě jsou 4. Auto je sice šestimístné a 6 lidí se do něj pohodlně vejde, větší zážitek je právě v tom počtu 4. Jednak máte více místa při jízdě, zároveň jsou k dispozici dvě sedačky navíc na odložení  zavazadel, stejně jako když se zastaví, tak 4 lidi se velmi pohodlně vejdou na jednu stranu auta, aby mohli pozorovat dění kolem a druhak ve čtyřech lidech bývá větší zábava, než ve dvou (neplatí samozřejmě paušálně :)).

Pokud byste rádi vyjeli na nějaké “větší” safari z mé nabídky a přítomnost cizích lidí vám nevadí, vytvořte si partu například prostřednictvím nějaké facebookové skupiny, jakmile vznikne heterogení parta z vaši iniciativy, rád vám safari pro vaši skupinu připravím.